Klinek
Do³±czy³: 25 Lip 2007
Posty: 16
Przeczyta³: 0 tematów
Ostrze¿eñ: 0/5 Sk±d: Dublin
|
Wys³any: Pi± 11:16, 10 Sie 2007 Temat postu: Emigracja w oczach Kazimierza Marcinkiewicza |
|
|
Nie rozwi±¿e siê polskich problemów bez rozwi±zania sprawy wyjazdu m³odych Polaków do pracy w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nawet nie do pracy. Po prostu do innego ¿ycia. Oczywi¶cie ka¿dy cz³owiek sam decyduje o swoim ¿yciu. Sam podejmuje decyzje o tym gdzie i dlaczego chce ¿yæ. Walczyli¶my o tak± Polskê, o tak± woln± Polskê, w której ka¿dy sam mo¿e podejmowaæ takie decyzje, w której ka¿dy sam decyduje o swoim ¿yciu. Co¶ jednak zawalili¶my, zrobili¶my niezbyt szybko i niezbyt dobrze, ¿e sporo ponad milion m³odych, ambitnych, dobrze wykszta³conych Polaków chce lub musi pracowaæ i ¿yæ poza Polsk±.
Warunkiem podstawowym ich powrotu jest dobra, dobrze p³atna praca w kraju. To oczywi¶cie zadanie najtrudniejsze do wykonania. Jeszcze d³ugo p³ace w Polsce bêd± du¿o ni¿sze ni¿ p³ace w Europie Zachodniej. Do wysoko¶ci p³ac w Londynie pewnie nigdy nie dojdziemy. Mo¿emy jednak zachêciæ mo¿liwo¶ci± kariery. To oczywiste, ¿e w kraju na dorobku o du¿ej dynamice wzrostu o karierê du¿o ³atwiej ni¿ w pouk³adanej od mo¿e nie wieków, ale na pewno lat Wielkiej Brytanii. ¦mia³e reformy gospodarcze, szczególnie radykalne uproszczenie prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej oraz g³êboka reforma finansów publicznych, mog± przynie¶æ dobre efekty. Wa¿ne by³oby tak¿e otwarcie tysiêcy stanowisk pracy w agencjach i instytucjach oraz podmiotach gospodarczych rz±dowych i samorz±dowych na m³odych Polaków. Dzi¶ czêsto takie zatrudnienie jest mo¿liwe tylko z legitymacj± Samoobrony. Na szczê¶cie ju¿ bez konieczno¶ci bezpo¶redniego kontaktu z poszczególnymi politykami tej partii.
Warto te¿ wi±zaæ Polaków ¿yj±cych poza krajem z Ojczyzn±. Kapitalnym projektem jest prowadzenie w¶ród Polaków dzia³alno¶ci bankowej. Wiele banków narodowych pojawia siê tam, gdzie prowadz± biznes lub ¿yj± cz³onkowie danej spo³eczno¶ci. PKO BP w¶ród Polaków za granic± to doskona³y pomys³. W ten sposób ³atwiej bêdzie inwestowaæ zarobione ciê¿k± prac± pieni±dze w kraju. Dobrym pomys³em wydaje siê stworzenie funduszy stypendialnych na podejmowanie lub kontynuacje studiów w Wielkiej Brytanii i Irlandii. ¦rodki pañstwowe przeznaczone na ten cel mog³yby byæ obwarowane konieczno¶ci± odpracowania okre¶lonego czasu w kraju. Mo¿e tak¿e niektóre uczelnie polskie powinny uruchomiæ swoje odzia³y, tak by tak¿e s³abiej zarabiaj±cy, ci których nie staæ na uczelnie brytyjskie, czy irlandzkie mogli zdobywaæ wy¿sze wykszta³cenie.
Wydaje siê jednak, ¿e warunkiem zerowym inwestowania dzi¶ w Polsce, a jutro byæ mo¿e powrotu jest abolicja podatkowa. Nie bez powodu nie ufamy polskim instytucjom skarbowym i innym s³u¿bom. Dlatego bez abolicji podatkowej trudno marzyæ o masowych powrotach do kraju. Abolicja jest ciekawym i sporadycznie stosowanym instrumentem dynamizowania gospodarki i pomniejszania szarej strefy. Polska do abolicji ju¿ doros³a.
Oczywi¶cie Polakom ¿yj±cym w Wielkiej Brytanii i Irlandii nie chodzi tylko o pieni±dze. Bardzo czêsto w rozmowach zwracaj± uwagê na wolno¶æ du¿o wiêksz± ni¿ w Polsce, czy na dumê z naszego kraju. Atmosfera polityczna, wygl±d naszego kraju na zewn±trz, opinie w zagranicznych mediach o tocz±cej siê politycznej wojnie, maja tak¿e kolosalne znaczenie. Je¶li dwa lata temu ponownie rozbudzili¶my nadziejê wiêkszo¶ci polskiego spo³eczeñstwa na zmiany, na dumn± Polskê, to dzi¶ nadzieje te roztrwonilismy w³a¶ciwie zupe³nie. Wysok± kultur±, sumienn± prac±, wysokimi kwalifikacjami, dobrym angielskim Polacy sami buduj± swoj± dumê w¶ród Brytyjczyków, czy Irlandczyków.
Spory kawa³ek Polski, takiej ciekawej, m³odej i ambitnej, mimo wyjazdu jednak patriotycznej jest tam /tu/ na wyspach. Nie rozwi±¿emy polskich problemów bez stworzenia dogodnych warunków powrotu "tej Polski" do kraju.
Kazimierz Marcinkiewicz
Post zosta³ pochwalony 0 razy
|
|